IKAGAI – wzór odnalezienia sensu życia
Kiedy ludzie znajdują się w kryzysie lub utknęli w niezadowalającej sytuacji, coś powinno się zmienić jak najszybciej- jeśli tego chcą. Ale co? Kierunek, w którym wszystko powinno pójść, rzadko jest od razu jasny. Przez większość czasu chcą po prostu się wydostać, wyjść z kryzysu lub uciec od wszystkiego, co czyni ich nieszczęśliwymi. Ale bez nowych perspektyw kręcą się w kółko. Podejście coachingowe „Ikigai” oferuje dobrą opcję orientacji w poszukiwaniu nowych (i całościowych) celów. Nadaje się jako kompas w interwencjach coachingowych, a także w autocoachingu.
CZYM JEST IKAGAI?
Termin „Ikigai” pochodzi z języka japońskiego i opisuje podejście do życia. Można go z grubsza przetłumaczyć jako „to, dla czego warto żyć”, „radość i cel w życiu” lub „coś, dla czego warto wstawać rano”.
Termin ten powstał na japońskiej wyspie Okinawa, gdzie żyją najstarsi ludzie na świecie, z których większość to stulatkowie. Oprócz codziennych, umiarkowanych ćwiczeń, diety i życia we wspólnocie z innymi, „Ikigai” jest jedną z głównych przyczyn ich starości. Nie znają pojęcia „emerytura” i pozostają aktywni przez całe życie. Ich bardzo osobiste Ikigai daje im motywację, której potrzebują, jest „powodem, aby wstawać rano”, ich znaczeniem w życiu.
Model ten nadaje się zatem jako podejście coachingowe, gdy nacisk położony jest na kwestię samorealizacji lub sensu naszego życia. Zawarte w niej kluczowe pytania rzucają światło na szerokie spektrum naszej ludzkiej egzystencji.
MOŻLIWOŚCI ZASTOSOWANIA
- Reorientacja, sytuacje wstrząsowe
- Poszukiwanie nowych perspektyw w życiu
- Poszukiwanie sensu życia
- Potencjalny rozwój i całościowe wyznaczanie celów
- Ocena lokalizacji i narzędzie diagnostyczne na początku coachingu
- Narzędzie do planowania i kompas dla dalszych interwencji coachingowych
CEL
- Uwidocznianie własnych pasji, mocnych stron, zasobów i wartości
- Wizualizacja sytuacji życiowej klienta
- Odkrywanie obszarów postrzeganych jako „niedociągnięcia” lub „zaniedbanie”.
- Przewodnik po kolejnych krokach
PIĘĆ FILARÓW IKIGAI
- Zacznij od małych rzeczy
- Naucz się odpuszczać
- Żyj w harmonii i zrównoważonym rozwoju
- Odkryj radość w małych rzeczach
- Bądź tu i teraz
MODEL – KLUCZOWE PYTANIA IKIGAI
Poniższe przedstawienie jest zwykle kojarzone z Ikigai.
Pokazuje cztery nakładające się okręgi, które odpowiadają na cztery zasadnicze pytania:
- Co kocham?
- W czym jestem dobry?
- Za co mi płacą?
- Czego potrzebuje ode mnie świat?
Przecięcie dwóch sąsiednich okręgów pokazuje, która potrzeba jest spełniona. Przykładowo segment pomiędzy „Co kochasz” a „W czym jesteś dobry” pokazuje obszar, w którym możemy wyrazić naszą pasję, nasze zamiłowanie do czegoś, np. hobby.
Tylko wtedy, gdy wszystkie cztery obszary są dostatecznie zapełnione i są ze sobą w równowadze, doświadczamy naszego Ikigai jako centralnego skrzyżowania. Można go również nazwać „słodkim punktem”, idealnym punktem, w którym coś przynosi optymalny efekt. Inaczej mówiąc, gdzie czyjeś talenty i pasje krzyżują się z tym, czego potrzebuje świat i za co jesteśmy wynagradzani.
Iwona Kopacz – coach w podróży do siebie. Pomagam kobietom w stworzeniu solidnych fundamentów szczęśliwego życia poprzez zmianę ograniczających przekonań i programów. Wspólnie ustalamy cele i drogę do ich realizacji. Mistrz i Trener Komunikacji NLP. Miłośniczka rozwoju osobistego, prawa przyciągania, podróży i poznawania nowych kultur. Współautorka książki „Książka Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”
Źródło Materiały Akademia Landsiedel